Składnik na ciasto:
-250g masła
-1,5 szkl.mąki
-5 łyżek mleka
-100g cukru
-4 jaja
-1 łyżeczka proszku do pieczenia
-300g orzechów włoskich
Składniki na 2 polewy do wyboru :)
1) jedna tabliczka gorzkiej czekolady+1/2 szkl.śmietanki (38%)
2) jedna tabliczka mlecznej czekolady +50g masła+50ml kremówki
Do rondelka wlewamy śmietankę lub masło,dodajemy czekoladę i rozpuszczamy w kąpieli wodnej.
Wykonanie ciasta:
Najpierw odkładamy sobie 12-14 połówek orzecha włoskiego do dekoracji.
Resztę orzechów siekamy na drobne kawałki.
Przesianą mąkę łączymy z proszkiem do pieczenia.Miękkie masło miksujemy z cukrem.
Dodajemy po jednym jajku i dalej miksujemy.
Następnie dodajemy mleko,mieszamy a na końcu wsypujemy orzechy i mieszamy całość łyżką.
Ciasto wlewamy do formy i pieczemy 45 minut (180C).
Witam wszystkich miłośników gotowania,eksperymentowania oraz dobrej zabawy w kuchni. Świat kulinarny ,to świat pełen inspiracji.
poniedziałek, 28 kwietnia 2014
TARTA Z KURCZAKIEM,SZPINAKIEM,PIECZARKAMI
Składniki na kruche ciasto:
-50g masła lub margaryny
-1 szkl.mąki
-1 jajo
-1 łyżka śmietany
-sól
Ciasto zagniatamy,formujemy w kulę i schładzamy w lodówce ok.30 minut.
Składniki na farsz:
-150g szpinaku (mrożonego)
-1 duża pierś z kurczaka
-150g pieczarek
-100g parmezanu
-2 małe cebule lub 1 duża
-3-4 ząbki czosnku
-1 jajo
-100 g serka mascarpone
-przyprawy (sól,pieprz,bazylia,oregano,papryka ostra itp.według uznania)
-możemy także dodać suszone pomidory,fetę,serek camembert itp cuda....
Wykonanie:
Gdy ciasto nam się schłodzi,rozwałkowujemy je na cienki placek i wykładamy nim formę do tarty wysmarowana tłuszczem i posypaną lekko bułką tartą.
Nakłuwamy widelcem i podpiekamy w piekarniku 10 minut w 180C.
Następnie przygotowujemy farsz.Kroimy cebulę,pieczarki,czosnek (wyciskamy przez praskę) oraz pierś i przyprawy.Podsmażamy to lekko na patelni,dodamy szpinak i dusimy przez ok.10 minut.
W osobnym naczyniu rozbijamy jajo,dodajemy serek mascarpone oraz parmezan.
Na podpieczony spód tarty nakładamy farsz.Następnie wlewamy na to naszą miksturę z jajka,serka mascarpone oraz parmezanu.
Pieczemy całość ok.20-30 minut w 180C.
Farsz do takiej tarty możemy komponować według własnego smaku i tego co mamy w lodówce :D
Życzę udanego eksperymentowania.
-50g masła lub margaryny
-1 szkl.mąki
-1 jajo
-1 łyżka śmietany
-sól
Ciasto zagniatamy,formujemy w kulę i schładzamy w lodówce ok.30 minut.
Składniki na farsz:
-150g szpinaku (mrożonego)
-1 duża pierś z kurczaka
-150g pieczarek
-100g parmezanu
-2 małe cebule lub 1 duża
-3-4 ząbki czosnku
-1 jajo
-100 g serka mascarpone
-przyprawy (sól,pieprz,bazylia,oregano,papryka ostra itp.według uznania)
-możemy także dodać suszone pomidory,fetę,serek camembert itp cuda....
Wykonanie:
Gdy ciasto nam się schłodzi,rozwałkowujemy je na cienki placek i wykładamy nim formę do tarty wysmarowana tłuszczem i posypaną lekko bułką tartą.
Nakłuwamy widelcem i podpiekamy w piekarniku 10 minut w 180C.
Następnie przygotowujemy farsz.Kroimy cebulę,pieczarki,czosnek (wyciskamy przez praskę) oraz pierś i przyprawy.Podsmażamy to lekko na patelni,dodamy szpinak i dusimy przez ok.10 minut.
W osobnym naczyniu rozbijamy jajo,dodajemy serek mascarpone oraz parmezan.
Na podpieczony spód tarty nakładamy farsz.Następnie wlewamy na to naszą miksturę z jajka,serka mascarpone oraz parmezanu.
Pieczemy całość ok.20-30 minut w 180C.
Farsz do takiej tarty możemy komponować według własnego smaku i tego co mamy w lodówce :D
Życzę udanego eksperymentowania.
DOMOWE BUŁECZKI-DROŻDŻOWE
Składniki:
-500g mąki
-300ml letniej wody+2,5d drożdży +1 łyżeczka miodu (rozpuszczamy)
-1 łyżeczka soli
-otręby lub inne ziarenka(dynia,słonecznik itp.)
-zioła (ja dodałam suszoną pietruszkę,koperek,paprykę,czosnek w proszku)
Wykonanie:
Do mąki dodajemy sól,otręby lub inne ziarna,mieszamy i łączymy z rozrobionymi drożdżami+pozostała woda.
Wyrabiamy ciasto.Jak nam wyjdzie za gęste dodajemy troszkę wody.
Ciasto zostawiamy pod przykryciem do wyrośnięcia (ok.30 minut),lub wsadzamy do kuchenki mikrofalowej na 2 minuty (moc 250W)
Następnie ciasto dzielimy na 8 części.
Formujemy okrągłe bułeczki,kładziemy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia,spłaszczamy je delikatnie i nacinamy nożem.Wierzch bułeczek smarujemy białkiem lub mlekiem i posypujemy ziarenkami (wg.uznania).
Wkładamy do zimnego piekarnika na ok.25 minut (200C).
-500g mąki
-300ml letniej wody+2,5d drożdży +1 łyżeczka miodu (rozpuszczamy)
-1 łyżeczka soli
-otręby lub inne ziarenka(dynia,słonecznik itp.)
-zioła (ja dodałam suszoną pietruszkę,koperek,paprykę,czosnek w proszku)
Wykonanie:
Do mąki dodajemy sól,otręby lub inne ziarna,mieszamy i łączymy z rozrobionymi drożdżami+pozostała woda.
Wyrabiamy ciasto.Jak nam wyjdzie za gęste dodajemy troszkę wody.
Ciasto zostawiamy pod przykryciem do wyrośnięcia (ok.30 minut),lub wsadzamy do kuchenki mikrofalowej na 2 minuty (moc 250W)
Następnie ciasto dzielimy na 8 części.
Formujemy okrągłe bułeczki,kładziemy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia,spłaszczamy je delikatnie i nacinamy nożem.Wierzch bułeczek smarujemy białkiem lub mlekiem i posypujemy ziarenkami (wg.uznania).
Wkładamy do zimnego piekarnika na ok.25 minut (200C).
sobota, 26 kwietnia 2014
BARDZO KRUCHE CIASTECZKA OWSIANE
Składniki:
-100 g masła (miękkie lub rozpuszczone)
-1/2 szkl. cukru (pudru lub zwykłego)
-1/2 szkl. mąki
-szczypta proszku do pieczenia
-1,5 szkl. płatków owsianych
- 1 jajo
-inne ,ulubione ziarenka (dynia,słonecznik,siemię lniane itp.) (ok.0,5 szkl.)
Wykonanie:
Składniki łączymy,formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego,kładziemy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i spłaszczamy delikatnie mokrą łyżką.
Pieczemy w rozgrzanym piekarniku (180 C) ok.20 minut.
-100 g masła (miękkie lub rozpuszczone)
-1/2 szkl. cukru (pudru lub zwykłego)
-1/2 szkl. mąki
-szczypta proszku do pieczenia
-1,5 szkl. płatków owsianych
- 1 jajo
-inne ,ulubione ziarenka (dynia,słonecznik,siemię lniane itp.) (ok.0,5 szkl.)
Wykonanie:
Składniki łączymy,formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego,kładziemy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i spłaszczamy delikatnie mokrą łyżką.
Pieczemy w rozgrzanym piekarniku (180 C) ok.20 minut.
BABKA PIASKOWA Z NUTĄ CYTRYNOWĄ
Składniki:
-4 jaja
-1 szkl.cukru
-1 szkl. mąki (pszennej lub tortowej)
-0,5 szkl. mąki ziemniaczanej
-1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
-200 gr masła lub margaryny
-1 cytryna
-cukier puder do dekoracji
Wykonanie:
Masło rozpuszczamy i studzimy.Cytrynę myjemy,parzymy wrzątkiem,trzemy skórkę i wyciskamy sok.
Mąki przesiewamy i łączymy z proszkiem do pieczenia.Całe jaja ubijamy z cukrem na puszystą pianę.
Dodajemy stopniowo mąki.Następnie dodajemy wystudzone masło,sok i skórkę z cytryny.
Wszystko dokładnie miksujemy.Ciasto przelewamy do foremki,wysmarowanej tłuszczem i posypanej bułką tartą lub kaszą manną.
Wstawiamy do rozgrzanego piekarnika (165 C) i pieczemy ok.45 minut.
Wystudzona babkę obsypujemy cukrem pudrem.
-4 jaja
-1 szkl.cukru
-1 szkl. mąki (pszennej lub tortowej)
-0,5 szkl. mąki ziemniaczanej
-1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
-200 gr masła lub margaryny
-1 cytryna
-cukier puder do dekoracji
Wykonanie:
Masło rozpuszczamy i studzimy.Cytrynę myjemy,parzymy wrzątkiem,trzemy skórkę i wyciskamy sok.
Mąki przesiewamy i łączymy z proszkiem do pieczenia.Całe jaja ubijamy z cukrem na puszystą pianę.
Dodajemy stopniowo mąki.Następnie dodajemy wystudzone masło,sok i skórkę z cytryny.
Wszystko dokładnie miksujemy.Ciasto przelewamy do foremki,wysmarowanej tłuszczem i posypanej bułką tartą lub kaszą manną.
Wstawiamy do rozgrzanego piekarnika (165 C) i pieczemy ok.45 minut.
Wystudzona babkę obsypujemy cukrem pudrem.
piątek, 25 kwietnia 2014
DESER - TRUSKAWKOWE NIEBO
Składniki:
-ok. 500g truskawek
-250g serka mascarpone
-250 ml śmietanki (38%)
-2 łyżki cukru pudru
-2 łyżki kakao
Wykonanie:
Truskawki myjemy,usuwamy szypułki i miksujemy.
Śmietankę ubijamy,dodajemy cukier oraz serek mascarpone.
Do szklanki układamy na przemian białą i czerwoną masę aż do wykończenia składników.
Na samej górze powinna być biała masa w którą wtykamy parę pokrojonych truskawek i posypujemy całość kakao.
Polecam,prosty i pyszny deser.Smacznego.
-ok. 500g truskawek
-250g serka mascarpone
-250 ml śmietanki (38%)
-2 łyżki cukru pudru
-2 łyżki kakao
Wykonanie:
Truskawki myjemy,usuwamy szypułki i miksujemy.
Śmietankę ubijamy,dodajemy cukier oraz serek mascarpone.
Do szklanki układamy na przemian białą i czerwoną masę aż do wykończenia składników.
Na samej górze powinna być biała masa w którą wtykamy parę pokrojonych truskawek i posypujemy całość kakao.
Polecam,prosty i pyszny deser.Smacznego.
SUPER PRZEKĄSKA - ŚLIMACZKI Z BOCZKIEM
Składniki:
-1/2 kostki margaryny lub masła (125g)
-1,5 szklanki mąki (250g)
-1 jajko
-1 łyżka śmietany
-1/2 łyżeczki soli
-przyprawy do ciasta według uznania (koperek ,pietruszka suszona,papryka,bazylia,oregano.. itp.)
-200g boczku wędzonego (cieniutkie plasterki)
-1 białko do smarowania ślimaczków
Wykonanie:
Z podanych składników zagniatamy ciasto i schładzamy w lodówce ok.30 minut.
Następnie wałkujemy ciasto na cienki placek ok.1 cm i kładziemy na nie pokrojony bardzo cieniutko boczek.Wciskamy ten boczek delikatnie w ciasto i wałkujemy je.
Ciasto tniemy na cienkie paseczki ok.1 cm i długości 25-30 cm.
A następnie każdy pasek zwijamy jak ślimaczka ,boczkiem do środka.
Gotowe ślimaczki układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia,lekko przyciskając.
Smarujemy przekąski rozbitym białkiem.
Pieczemy ok.20 minut w rozgrzanym piekarniku do ok.180 C ( z termoobiegiem).
Pyszna przekąska ,bardzo polecam.Smacznego.
-1/2 kostki margaryny lub masła (125g)
-1,5 szklanki mąki (250g)
-1 jajko
-1 łyżka śmietany
-1/2 łyżeczki soli
-przyprawy do ciasta według uznania (koperek ,pietruszka suszona,papryka,bazylia,oregano.. itp.)
-200g boczku wędzonego (cieniutkie plasterki)
-1 białko do smarowania ślimaczków
Wykonanie:
Z podanych składników zagniatamy ciasto i schładzamy w lodówce ok.30 minut.
Następnie wałkujemy ciasto na cienki placek ok.1 cm i kładziemy na nie pokrojony bardzo cieniutko boczek.Wciskamy ten boczek delikatnie w ciasto i wałkujemy je.
Ciasto tniemy na cienkie paseczki ok.1 cm i długości 25-30 cm.
A następnie każdy pasek zwijamy jak ślimaczka ,boczkiem do środka.
Gotowe ślimaczki układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia,lekko przyciskając.
Smarujemy przekąski rozbitym białkiem.
Pieczemy ok.20 minut w rozgrzanym piekarniku do ok.180 C ( z termoobiegiem).
Pyszna przekąska ,bardzo polecam.Smacznego.
Subskrybuj:
Posty (Atom)

