piątek, 22 sierpnia 2014

ŚLEDŹ + ZIEMNIAKI W MUNDURKACH :D

Składniki:

-7 szt.fileta śledziowego matias
-2 średnie cebule
-200 g jogurtu typu greckiego
-1/2 cytryny
-sól,cukier ( po 1 łyżeczce)
-ziemniaki

Wykonanie:

Śledzie moczymy w zimnej wodzie ok.30 minut.Następnie wykładamy je na talerz i skrapiamy je sokiem z cytryny.Cebulę kroimy w piórka,posypujemy ją sola i cukrem.
Na śledzie układamy cebulę oraz jogurt.
Podajemy z ziemniakami ugotowanymi w mundurkach.
Smacznie i prosto,polecam.smacznego :D















środa, 20 sierpnia 2014

PIEROGI Z MIĘSEM I GRZYBAMI

Składniki:    (na ok.60 średnich pierogów)

Ciasto:

-ok.700 g mąki pszennej
-szczypta soli
-gorąca woda do zalania mąki ( ok.2 szkl)

Farsz:

-ugotowane i obrane mięso z połowy kury
-ok.200 g suszonych grzybów leśnych
-3 średnie cebule
-przyprawy (sól,pieprz,vegeta)

Wykonanie:

Najpierw robimy farsz.Grzyby suszone zalewamy zimna wodą i gotujemy.Cebulę kroimy,podsmażamy na oliwie na patelni.Do niewielkiego rondelka wkładamy cebulę,pokrojone grzyby i chwilkę razem dusimy.Mięso z kury+cebula+grzyby przepuszczamy przez maszynkę do mielenia.Zmielony farsz doprawiamy do smaku.
Następnie zabieramy się za ciasto.Na stolnice wsypujemy mąkę,solimy ją i zalewamy wrzątkiem.
Chwilkę odczekamy aby się nie poparzyć i zagniatamy ciasto.
Rozwałkowujemy część na cienki placek i szklanką wycinamy kółeczka.
Następnie na każde kółeczko nakładamy odpowiednią ilość farszu i lepimy pierożki.
Nastawiamy wodę na pierogi,solimy ją i zagotowujemy.Do wrzątku wrzucamy pierożki, czekamy aż wypłyną i gotujemy je chwilkę aż będą miękkie.Smacznego :D












piątek, 15 sierpnia 2014

DOMOWA KARPATKA :D

Składniki:

Ciasto:
-1 szkl.wody
-1/3 kostki masła (ok.130g)
-1 szkl.mąki pszennej
-5 jaj
-szczypta proszku do pieczenia

Wykonanie:
Wodę+masło zagotowujemy,dodajemy mąkę i mieszamy na gładką masę.Do ostudzonej masy dodajemy jaja i miksujemy na szybkich obrotach ok.5 minut .
Ciasto dzielimy na 2 części.Pieczemy na dwóch blachach,wysmarowanych tłuszczem i obsypanych mąką.(200C-20 minut+150C-10 minut)

Krem:
-500 ml mleka
-2 łyżki mąki pszennej
-2-3 łyżki mąki ziemniaczanej 
-1/2 szkl.cukru
-200 g masła

Wykonanie:
Mleko podgrzewamy,dodajemy obie mąki+cukier.Studzimy masę.Miękkie masło rozcieramy mikserem i stopniowo dodajemy wystudzoną masę.Miksujemy całość na gładko.
Smacznego :D









GOŁĄBKI + SOS POMIDOROWY :D

Składniki:

-1 średnia biała kapusta

Farsz:
-ok.700g karkówki- mielonej
-ok.1 szkl.ryżu
-2 cebule
-1 jajo
-przyprawy (vegeta,pieprz,papryka słodka,sól

Sos pomidorowy:

-7 średnich pomidorów
-1 cebula
-4 ząbki czosnku
-przyprawy (vegeta,pieprz,papryka słodka,sól)

Wykonanie:

Kapustę wkładamy do gara,zalewamy zimną wodą,solimy i chwilkę gotujemy aby liście zmiękły.
Do dużej miski wkładamy zmielone mięso + zeszkloną cebulkę +lekko ugotowany ryż (na bulionie)+przyprawy+jajo.Wszystko razem łączymy (rękoma oczywiście) :D
W między czasie robimy sos pomidorowy.Pomidory zalewamy wrzątkiem,a następnie zdejmujemy z nich skórkę.Cebulę kroimy,podsmażamy w rondelku,dodajemy pokrojony czosnek+przyprawy.Gdy to się lekko poddusi dodajemy pomidory pokrojone w mniejsze części.Następnie wszystko razem blendujemy,mieszamy ,przyprawiamy do smaku i dusimy.
Gdy kapusta (liście ) będą gotowe,wkładamy w nie farsz,zawijamy,układamy w garnku i zalewamy bulionem.Dusimy całość na małym ogniu.(ok.30 minut).
Życzę smacznego :D













sobota, 9 sierpnia 2014

CIASTO Z JAGODAMI I Z BUDYNIEM

Składniki:

-5 jaj
-1 szkl.cukru
-1 kosta masła lub margaryny (250g)
-1 szkl.mąki pszennej
-1 szkl.mąki ziemniaczanej
-2 łyżeczki proszku do pieczenia
-ok.1/2 kg świeżych jagód (mogą być też mrożone)
-3 budynie na 3/4 litra mleka
-1 cukier waniliowy

Wykonanie:

Najpierw gotujemy budynie.Oddzielamy białka od żółtek.
Następnie miękką margarynę ucieramy z cukrem+waniliowy.Dodajemy po jednym żółtku i dokładnie miksujemy.Obie mąki mieszamy ,dodajemy proszek do pieczenia i dodajemy stopniowo do masy.
Ubijamy na sztywno białka i ostrożnie łączymy z ciastem.
Na wysmarowaną tłuszczem blachę i posypaną kaszą manną wlewamy połowę ciasta,następnie kładziemy na ciasto jagody lekko posypane  mąką ,następnie kładziemy na jagody przestudzony budyń i na sam koniec drugą połowę ciasta.
Wkładamy do rozgrzanego piekarnika na ok.50 minut (180C)  góra-dół
Smacznego :D
Po wystudzeniu ciasta posypujemy je cukrem pudrem.








sobota, 2 sierpnia 2014

KRUCHE CIASTO ZE ŚLIWKAMI

Składniki:

-2 szkl.mąki pszennej
-2 łyżeczki proszku do pieczenie
-1/2 szkl.cukru
-1 op.cukru waniliowego
-3 łyżki cukru pudru
-125 g margaryny
-2 łyżki jogurtu greckiego
-4 jaja
-ok.1 kg śliwek

Wykonanie:

Białka oddzielamy od żółtek.
Mąkę przesiewamy na stolnicę,dodajemy proszek do pieczenia,cukier+cukier waniliowy,4 żółtka,miękką margarynę oraz jogurt.
Wszystkie składniki zagniatamy,dzielimy na 2 części.
Jedną wkładamy do lodówki (na ok.30 minut),a drugą do zamrażarki (na ok.1h).

Schłodzone ciasto rozwałkowujemy i kładziemy na blachę o średnicy 26x36 cm,posmarowaną tłuszczem i obsypaną bułką tarta.Ciasto nakłuwamy widelcem.Następnie układamy na nie śliwki,wcześniej umyte i pozbawione pestek.Śliwki posypujemy cukrem oraz cynamonem.
Z białek ubijamy sztywną pianę dodając szczyptę soli i na koniec cukier puder.Białka powinny być gładkie i lśniące.Pianą tą przykrywamy śliwki i na sam koniec trzemy lub skubiemy drugą część ciasta ,która była w zamrażalniku.

Wkładamy ciasto do rozgrzanego piekarnika (180C) na ok.40 minut.
Smacznego :D








LECZO Z CUKINIĄ

Składniki:

-3 duże cebule
-2 duże papryki + 1 słodka podłużna
-1 średnia cukinia
-3 duże dojrzałe pomidory
-1 słoiczek (ok.400g) pomidorów-przecieru bez skórki (własnej roboty)
-przyprawy (oregano,bazylia,pieprz,czosnek granulowany,świeża natka pietruszki,suszony koperek,vegeta)
-ok.300g mortadeli drobiowej z dodatkiem papryki

Wykonanie:

Warzywa czyścimy,myjemy,obieramy i kroimy według własnego uznania.
Cebulę podsmażamy na oleju,dodajemy vegetę ,a następnie resztę składników.
Doprawiamy i dusimy na małym ogniu ok.40 minut.
Smaczne i proste danie,polecam :D









piątek, 18 lipca 2014

LANGOSZE PO SŁOWACKU :D

Składniki:

-ok. 0,5 kg mąki pszennej
-100 ml ciepłej wody
-100 ml mleka
-ok.25-30 g drożdży
-szczypta soli
-1 łyżeczka cukru
-czosnek
-olej
-żółty ser
-majonez

Wykonanie:

Z drożdży,mleka,wody oraz cukru robimy rozczyn,mieszamy dokładnie i odstawiamy na chwilkę do wyrośnięcia.Mąkę wsypujemy do miski,dodajemy sól,łyżeczkę cukru oraz wyrośnięty rozczyn.
Wyrabiamy ciasto,przykrywamy miskę i także odstawiamy na chwilkę aby wyrosło.
Następnie wykładamy ciasto na stolnice,formujemy i kroimy na części wielkości gęsiego jaja.
Formujemy placki wielkości talerzyka śniadaniowego i kładziemy go na gorący olej. Smażymy na złoty kolor z obu stron.

Czosnek przeciskamy przez praskę,łączymy z odrobiną oleju.

Ciepły placek smarujemy cienko olejem z czosnkiem,majonezem,ketchupem  i posypujemy żółtym serem.
Możemy kłaść na taki placek co nam pasuje np: podduszone pieczarki z cebulą,wędlinę itp....
Smacznego :D








czwartek, 12 czerwca 2014

CZERWONA SURÓWKA

Składniki:

-3 papryczki czerwone-słodkie
-5 pomidorów
-1 puszka czerwonej fasolki
-pęczek rzodkiewek
-1 czerwona cebula (dziś użyłam białej)
-2 łyżki śmietany lub serka mascarpone
-przyprawy: sól morska,pieprz świeżo zmielony.

Wykonanie:

Warzywa myjemy,obieramy i kroimy.
Łączymy wszystkie składniki,przyprawiamy i gotowe.
Polecam,smacznego :D








wtorek, 10 czerwca 2014

ZIELONA SURÓWKA

Składniki:

-pół główki sałaty
-pół ogórka szklarniowego
-6 ogóreczków konserwowych
-szczypiorek (cały z cebulkami)
-1 puszka groszku konserwowego
-sól,pieprz,śmietana,koperek.

Wszystkie składniki łączymy,przyprawiamy i gotowe.
Smacznego :D







niedziela, 8 czerwca 2014

FILET Z KURCZAKA W CIEŚCIE +MIZERIA Z POMIDORÓW

Składniki:

-2 filety z kurczak
-olej do smażenia

Ciasto:

-1 jajo
-3 łyżki mąki
-3 łyżki mleka
-przyprawy (vegeta,pieprz czarny,pieprz cayenne,curry,słodka papryka,czosnek granulowany)

Wszystkie składniki na ciasto dokładnie mieszamy.Filety lekko rozbijamy,moczymy w gęstym cieście i smażymy na złoty kolor.

Dziś podane były z mizerią  z pomidorów,cebuli,pieprzem,solą oraz śmietaną.

Szybki i pyszny obiad.Smacznego.





sobota, 7 czerwca 2014

MOZZARELLA+POMIDORY+OLIWKI= :D

Składniki:

-mozzarella
-pomidory
-oliwki faszerowane pastą paprykową
-sól,pieprz,koperek lub pietruszka

SMACZNEGO :D




czwartek, 5 czerwca 2014

CIASTO BUDYNIOWE Z OWOCAMI

Składniki:

-5 jaj
-ok.1 szkl.cukru
-1 kostka masła lub margaryny (250g)
-1 szkl.mąki ziemniaczanej
-1 szkl.mąki pszennej
-1 szt.laski waniliowej
-cynamon do posypania jabłek
-2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
-ok.1 kg owoców ulubionych owoców (ja dałam jabłka)
-3  budynie (waniliowy pasuje najlepiej ,ale można użyć dowolny,ulubiony)
-800 ml  mleka (do przyrządzenia budyniu)

Wykonanie:

Budynie ugotować na mleku.Do mleka dodać ziarenka wanilii.
Jabłka obrać i pokroić na ćwiartki.
Miękkie masło utrzeć z cukrem.Ucierając dodawać po jednym jajku.
Mąki przesiewamy i łączymy z proszkiem do pieczenia.Następnie stopniowo dodajemy to do masy.
Całość dokładnie miksujemy.
Dno blachy, (w moim przypadku tortownica 26cm),wykładamy papierem do pieczenia,a boki smarujemy tłuszczem i obsypujemy bułką tartą lub kaszą manną.
Na dno blachy wylewamy połowę ciasta,układamy na to jabłka,posypujemy je cynamonem,następnie przykrywamy to budyniem i na wierzch wylewamy drugą część ciasta.
Wkładamy blachę do nagrzanego piekarnika /160 stopni/ i pieczemy ok.50 minut.
Po wystygnięciu ciasto posypujemy cukrem pudrem.
Pyszne,łatwe i zawsze modne ciasto. Polecam :D